کوه های مینیاتوری چابهار

کوه های مینیاتوری چابهار

کوه های مریخی یا مینیاتوری از دیگر جاذبه های جنوبی ترین شهر ایران عزیزمان، شهر چابهار است. در فاصله 50 کیلوتری از تنها بندر اقیانوسی ایران وقتی به سمت بندر گواتر حرکت میکنیم در سمت چپ جاده کوه های بدبوم یا مریخی را که به موازات ساحل از منطقه کچو تا خلیج گواتر کشیده شده اند و از پدیده های ژئومورفولوژی این ناحیه هستند را مشاهده میکنیم. این کوه ها به نام های بدبوم، کوه های مریخی، کوه های مینیاتوری، کالانی، آریا معروفند. این کوه ها شبیه به کوه های مریخ است کوه هایی که بر اثر فرسایش در طول زمان شیارهایی روی آن ایجاد شده است. این کوه ها چندین میلیون سال زیر آب های دریای عمان قرار گرفته بودند بعد از گذشت سال ها کم کم از زیر آب سربرآوردند. بافت کوه‌های مینیاتوری که قدمتشان به دوره سوم زمین‌شناسی، یعنی به ۵- ۴ میلیون سال پیش برمی‌گردد، از جنس ماسه سنگ و مارن است.

کوه های مینیاتوری برخلاف کوه های مریخ که به رنگ قرمز دیده می‌شود، رنگشان خاکستری روشن است. علاوه بر این، روی بدنه این کوه‌ها سنگواره‌های مختلفی از موجوداتی مثل صدف‌ها و گوش ماهی‌ها دیده می‌شود که وصف ناشدنی است، در واقع آثاری از بقایای زمانی است که کوه های مریخی زیر آب های دریای عمان بوده است.

کوه هاي مينياتوري يکي از جاذبه هاي منحصر به فرد و بسيار زيباي منطقه چابهار است که افق باز آسمان اين نقطه قابليت رصد همزمان 14 صور فلکي را دارد. 

 

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: