چشمه گل‌فشان چابهار

چشمه گل‌فشان پیرگل

گل‌افشان پیرگل در ۷۶ کیلومتری خاش با ارتفاع یک هزار و ۶۵۳ متر بین حصار کوه‌های تفتان نمونه‌ای بی‌بدیل از آفرینش را در این منطقه به نمایش می‌گذارد، گستره‌ای ۳ هکتاری پوشیده در لفافه گل‌های رس و مارن، بدون هیچ گیاه و سبزی در اطراف، منحصر و تک افتاده در نزدیکی ساحل دریای آزاد، منظره‌ای زیبا از عارضه جغرافیایی به نمایش گذاشته است. پیرگل نام گل‌افشان مشهور خاش است. خاک حاشیه‌اش که ترک برداشته و خشک و نیمه‌خشک، تکه‌تکه شده، با رنگی شبیه خاک کائولین (خاک زرد) جلایی زیبا به فضای بین کوه‌های سپیدپوش تفتان داده است. این جاذبه طبیعی در دنیا نظیر ندارد و برای تماشای این پدیده می‌توان از هر جای از دنیا گردشگر جذب کرد. خاش که حاوی حیات وحش جذابی است، هنوز برای جذب گردشگر شناسانده و سرمایه‌گذاری نشده است.

گل فشان

تعداد سوراخ‌های استخراج گل در پیرگل به ۱۵ عدد می‌رسد که بلندترین آن بیش از بقیه از خود گل تراوش می‌کند. گل‌های ساحلی که با بالا و پایین رفتن آفتاب از دهانه‌های پیرگل بیرون می زند.

گل‌فشان‌ها در صنعت گردشگری

گل‌فشان‌ها علاوه بر این که به‌عنوان پدیده‌های زمین‌شناسی مطرح هستند از نظر گردشگری نیز حائز اهمیت هستند. صنعت گردشگری که در سال‌های اخیر فعال شده به ویژه  توجه به پدیده‌های  زمین‌شناسی  و شناخت بیشتر  آن‌ها  امروزه گرایشی  از صنعت اکوتوریسم  به شمار می‌آید.  یکی از پدیده‌هایی که می‌توان به آن اشاره کرد،  گل‌فشان است  که از جنبه‌های مختلف نیز قابل  توجه است. این پدیده با خروج  مواد همراه با گاز از زمین که شکل‌های خاصی  را به وجود می‌آورند، سبب جلب گردشگران می‌شوند. به دلیل وجود چشمه آب معدنی در کنار  آن مسئولین با استفاده از این موقعیت حمام‌هایی را احداث کرده‌اند. برخی از  از گردشگران  ضمن بازدید از فعالیت گل‌فشان و به دلیل داشتن ویژگی‌های درمانی از تاسیسات تعبیه شده آنجا استفاده می‌کنند. 

گل فشان

 گل درمانی

گل درمانی از جمله مباحثی  است که قدمتی دیرینه دارد و در چند دهه اخیر کم‌رنگ شده بود، ولی امروزه  از جایگاه  ویژه‌ای برخوردار  است. امروزه در دنیا از گل آماده‌ای که از گل‌فشان‌ها بیرون می‌آید و محتوی تورب، گل‌های مواد نفتی، گوگرد و… است، استفاده‌های درمانی متنوعی می‌شود زیرا این گل‌ها دارای ترکیبات ارگانیک و غیرارگانیک بوده و با توجه به مطالعات تجربی که روی حیوانات مختلف صورت گرفته، هیچ گونه ماده سمی در گل‌فشان‌ها مشاهده نشده و در عین حال اثبات شده است که در درمان بیماری‌هایی نظیر دردهای مفاصل و ستون فقرات، سفتی مفاصل، بیماری‌های عصبی، تنگی عروق و انقباض‌های عضلانی و بیماری‌های زنان و… بسیار سودمند هستند. روش‌های استفاده از آن بیشتر به صورت اماله، تزریق، استحمام، شست‌وشو، کمپرس گرم و… است.

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: