پارک ملی آگتلک در مجارستان

پارک ملی آگتلک – Aggtelek National Park

پارک ملی آگتلک در شمال شرقی مجارستان با غارهای شگفت انگیز، مرکز اسب سواری و مسیرهای طبیعت گردی و دوچرخه سواری بدون شک از پارک های منحصربفرد مجارستان است، این پارک ملی از ۲۸۰ غار در اندازه های مختلف تشکیل شده که هر کدام از آن ها ویژگی های جالب و خاص خود را دارند. اینجا فقط یک پارک ملی نیست بکه تفریحگاهی جذاب است که سالانه گردشگران زیادی را مبهوت شگفتی هایش می کند. اگر می خواهید از پارک ملی آگتلکت بیشتر بدانید در ادامه الی گشت را همراهی کنید.

پارک ملی آگتلک (Aggtelek National Park) وسعتی به مساحت ۱۹۸٫۹۲ را فراگرفته که حدود ۳۹٫۲۲ کیلومتر از آن تحت محافظت شدید قرار دارد. چیزی که در این پارک ملی از همه مهمتر است شکل های عجیب و غریب سنگ ها و غارهای زیرزمینی است به طوری که حتی بزرگ ترین غار استالاکتیت اروپا هم در خود جای داده و تنوع غارهایش در حدی است که هر کدام از آن ها خصوصیات مخصوص خودشان را دارند، مثلا غار پیس (Peace)  یک سالن مخصوص دارد که حال بیماران مبتلا به آسم را بهتر می کند. این پارک در سال ۲۰۱۵، سی امین سالروز تولدش را جشن گرفت.

تاریخچه

اهمیت این پارک در حدی است که حتی زمانی که هنوز به پارک ملی تبدیل نشده بود از جاذبه هایش محافظت می شد. پارک ملی اگتلک در سال ۱۹۸۵ تاسیس شد تا از جاذبه های فرهنگی منحصربفرد و میراث فرهنگی منطقه به خصوص از سنگ های کارست و شکل های زمین شناسی محافظت شود. این منطقه از اولین پارک های ملی مجارستان  است و بعدها تورها و برنامه های آموزشی محیط زیستی هم در آن برگزار شد. اولین مستندات تاریخی درباره غارهای این پارک ملی به سال ۱۵۴۹ برمی گردد با این حال از سال ۱۹۲۰ گردشگران زیادی پی به جذابیت این محل بردند و برای گردش و بازدید به این محل آمدند. سال  ۱۹۹۵ نقطه ی عطف مهمی در تاریخ این پارک است چون در لیست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت، با این حال، این ناحیه با پیچیدگی، تنوع و شرایط بکر غارها و سنگ هایش شایسته ی محافظت بیشتر یونسکو است.

تفریحات پارک

این پارک ۲۸۰ غار دارد که می توانید در تعدادی از آن ها غارنوردی کنید و غرق ماجراجویی هایی شوید که در هیچ کجای دنیا امکان تجربه ی آن ها نیست. تعدادی از معروف ترین غارهای این پارک ملی را معرفی می کنیم:

غار بارادلا | Baradla Cave: غار بارادلا بدون شک نه فقط برجسته ترین غار مجارستان بلکه کل منطقه اروپاست. این غار تا همین قرن پیش دومین غار طولانی دنیا بود و دهه های بعد با اینکه با کشف غارهای دیگر رتبه ی این غار کمی کاهش پیدا کرد اما هنوز هم یکی از مهمترین غارهای دنیاست. در این غار حتی امکان ماجراجوی هم دارید: نظرتان با یک غارنوردی ۷ ساعته به همراه یک تیم حرفه ای چیست؟

غار ایمره واس | Imre Vass Cave: اگر غارهایی را دوست دارید که در آن ها دریاچه باشد به این غار بروید، در اینجا دو دریاچه زیر زمینی هست که جذابیت غار را دوچندان کرده است. هر روز تورهای گردشگری ماجراجویان را به داخل این غار می برند تا با تماشای آن غرق حیرت شوند.

این پارک ملی پر از روستاها، جنگل ها و تپه هاست می توانید خودتان بدون هیچ توری به مسیرهای طبیعت گردی بروید و گشت و گذار کنید.

  • شرکت در کلاس های آموزشی

در این پارک دوره های آموزشی درباره محیط زیست برای همه ی بچه ها در همه ی سنین تشکیل می شود و همین که روزهای خاصی مثل روز جهانی آب، روز جهانی حیوان، روز جهانی زمین و … فرا می رسد کلاس های ویژه ای هم متناسب با این روزها تشکیل می شود.

در این پارک مرکزی مخصوص برای پرورش اسب هوکول (Hukul) وجود دارد. این نژاد خاص اسب شبیه اسب های وحشی قدیمی است و از زمان فتح مجارستان در اواسط تا اواخر قرن ۱۰ از اسب های مهم این کشور به شمار ی رود. در این مرکز کلاس های آموزش اسب سواری برای بچه ها و تورهای اسب سوری برگزار می شود و طرفداران زیادی هم دارند. دیدن گروهی از اسب ها در حالی که در چراگاه های اطراف هستند از مناظر چشم نواز این پارک است.

می توانید با خودتان دوچرخه ببرید و یا از همین جا یک دوچرخه کرایه کنید و با آن به گشت و گذار در پارک مشغول شوید. مطمئنا یکی از لذت بخش ترین تفریحات این پارک وقتی است که در حال دوچرخه سواری در مسیرهای خاص دوچرخه سواری هستید و غرق تماشای مناظر اطراف می شوید.

اگر دوچرخه سواری راضی تان نمی کند قایق سواری کنید، کافیست به به محل برخورد دو رودخانه ی «بودروگ» و «تیزا» بروید. چشم اندازهای این منطقه از مناظر منحصربفرد مجارستان است و تنها منطقه ی است که در روزهای مشخصی از سال آب طغیان می کند.

  • تماشای پرنده ها

حتی کسانی که عاشق تماشای پرندگان هستند هم در این منطقه نا امید نمی شوند. در بین پرنده های شکاری می توانید پرنده هایی مثل عقاب خالدار کوچک، عقاب شاهی و یکی از بزرگ ترین انواع شاهین ها یعنی بالابان را ببینید. یکی از جالب ترین گونه های پرنده های شکاری سارگپه جنگلی است که با اینکه جمعیت آن ها زیاد نمی شود اما ثابت مانده است.

  • تماشای جاذبه های تاریخی

شاید در پارک ملی توقع دیدن جاذبه های تاریخی را نداشته باشید اما در این پارک تعدادی قلعه، قصر، عمارت، کلیساهای قرون وسطایی و موزه های روستایی هست که از گنجینه های تاریخی و فرهنگی به حساب می آیند.

حیوانات پارک ملی آگتلک

بدون شک سمندر آذرین نماد این پارک است اما در این منطقه چندین و چند جانورمنحصربفرد دیگر هم زندگی می کند. نزدیکی کوه های کارپات به این پارک ملی، مسیرهای صعب العبوری را به وجود آورده که زیستگاه جانوران نادر شده اند. گونه هایی مثل خفاش جنگلی بزرگ و خفاش بال‌ بلند که در مجارستان و حتی اروپا نادر هستند و این پارک را زیستگاه خود قرار داده اند.

چگونه به پارک ملی اگتلک برویم؟

پارک ملی آگتلک در روستای آگتلک در شمال شرقی مجارستان و نزدیکی مرز اسلواکی قرار دارد. فاصله بوداپست، پایتخت مجارستان تا این روستا حدود ۲۵۰ کیلومتر است که می توانید با قطار به راحتی آن را طی کنید.

نقشه گوگل

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: