حرم مطهر امام رضا (ع)

 حرم مطهر امام رضا (ع)

در ذهن بخش بزرگی از زائرین، کلمه حرم ،ضریح مقدسی را تداعی میکند. اما در معنی واقعی ،حرم به فضای مربعی شکلی که در آن بقعه مبارکه ای قرار دارد و شامل گنبد، سنگ مرقد و ضریح مقدس است ،گفته میشود. حرم ها از طریق صفه‌‌هایی به داخل و خارج از آن مرتبط می‌شود. حرم مطهر رضوی نیز از دو طرف (جنوب و شرق) به وسیله دربهای طلاکاری شده به رواق‌‌ها راه دارد و از دو طرف دیگر، (شمال و غرب) از طریق دو صفه بزرگ، به دیگر رواق‌‌ها و مسجد بالاسر مرتبط است.

حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام که مهمترین جاذبه گردشگری شهر مشهد میباشد، یکی از حرم های مهم جهان میباشد که مردم مشهد، افتخار میزبانی آن را دارند.

معرفی صحن های حرم امام رضا
به فضاهای باز اطراف مرقد منور صحن میگویند که در مجموع ۹ صحن در حرم امام رضا (ع) ساخته شده است که هر کدام از این صحن ها ، ویژگی و حال و هوای خاص خود را دارا میباشند. در ادامه معرفی قسمت های مختلف حرم امام رضا ،به معرفی صحن های این حرم نورانی میپردازیم. با ما همراه باشید.

صحن انقلاب اسلامی حرم امام رضا (ع)
صحن انقلاب اسلامی که قدیمی ترین و باشکوه ترین صحن حرم منور رضوی میباشد، اولین صحن حرم امام رضا است که در دوران سلطان حسین بایقرا و به کوشش امیر علی شیر نوایی در سال ۸۷۵ هجری قمری و به شکل مستطیل در شمال روضه منوره ساخته شده است.

در بخش جنوبی صحن انقلاب اسلامی ،پنجره بزرگی موسوم به پنجره فولاد امام رضا (ع) که از فولاد و برنز ساخته شده است قرار دارد که از درون این پنجره روضه منوره حضرت رضا علیه السلام دیده میشود.
در صحن انقلاب اسلامی حرم امام رضا (ع) چهار ایوان معروف وجود دارد که به نام های ایوان عباسی در شمال صحن ،ایوان طلای نادری در جنوب صحن ،ایوان نقاره خانه در مشرق صحن و ایوان ساعت در مغرب صحن شهرت دارند. در ایوان نقاره خانه ساختمان معروف نقارخانه قرار گرفته است که آیین نقاره نوازی از بالای این ایوان برگزار می شود و در ایوان ساعت نیز ،یک ساعت بزرگ قرار داده شده است که زمان را در حرم اعلام مینماید. تمامی این ایوان ها با بهترین مصالح و هنر معماری اسلامی ساخته شده است و امروزه که بیش از چند قرن از ساخت آنها میگذرد، همچنان محکم و استوار هستند.
در صحن انقلاب اسلامی مقبره مشاهیر و بزرگان این سرزمین همچون مقبره شیخ حرعاملی ،آرامگاه مرحوم شیخ حسنعلی اصفهانی (معروف به نخودکی) و مقبره شیخ مجتبی قزوینی قرار دارد.
در وسط صحن انقلاب اسلامی نیز سقاخانه معروف نادری که به سقاخانه اسماعیل طلایی (اسمال طلا) شهرت دارد ،قرار گرفته است.

صحن آزادی حرم امام رضا (ع)
صحن آزادی حرم مطهر رضوی که در قدیم و بین صحن های حرم امام رضا به آن صحن نو نیز گفته میشد، در بخش شرقی حرم مطهر قرار گرفته است. این صحن که در پایین پای مبارک حضرت با مساحت ۴۳۳۵ متر مربع ساخته شده ،در سال ۱۲۳۳ هجری قمری و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد و در سال ۱۲۸۲ هجری قمری نیز به دستور ناصرالدین شاه قاجار نیز بخش ایوان آن طلاکاری شد.

صحن آزادی از چهار ایوان تشکیل شده است که این ایوان ها با نام های ایوان طلا (در غرب صحن)، ایوان باب الحکمه (در شمال صحن)، ایوان ساعت (در جنوب صحن) و ایوان باب السلام (در شرق صحن) شناخته می شوند.
در ایوان ساعت که بر فراز آن ساعتی بزرگ وجود دارد و گفته میشود این ساعت بزرگ را مظفرالدین شاه قاجار در سال ۱۲۷۸ به حرم مطهر رضوی اهدا کرده است، تا قبل از سال ۱۳۳۶ هجری شمسی بر روی ایوان صحن انقلاب قرار داشته است.
در میان ایوان های که در صحن آزادی ساخته شده است ،ایوان طلا شهرت بیشتری را دارد که این ایوان بیش از ۲۰ متر ارتفاع دارد و مسیر تشرف بانوان به درون حرم است. زائرین از طریق سه درب بزرگ و دو راهرو در طرفین این صحن، میتوانند وارد صحن آزادی شوند.
در چهار ضلع صحن آزادی یا همان صحن نو حرم رضوی، ۵۶ حجره و غرفه فوقانی و تحتانی ساخته شده است که مقبره شیخ جعفر مجتهدی در حجره ۲۴ این صحن قرار دارد. همچنین از قسمت حجره جنوب غربی صحن دری به رواق شیخ بهایی و مقبره وی گشوده شده است که زائرین میتوانند از این بخش نیز رفت و آمد داشته باشند.

صحن جمهوری اسلامی حرم امام رضا (ع)
یکی از صحن های حرم امام رضا که پس از پیروزی باشکوه جمهوری اسلامی ایران و در سال ۱۳۶۸ هجری شمسی در حرم مطهر رضوی ساخته شده است ،صحن جمهوری اسلامی میباشد که در مغرب روضه منوره قرار گرفته است.

زیربنای صحن جمهوری اسلامی با احتساب زیرزمین آن، ۱۹۰۶۵ متر مربع میباشد و مساحت فضای باز صحن نیز حدوداً ۷۳۰۲ متر مربع و فضای غرفه‌‌های صحن حدود ۴۶۲۲ متر مربع است.
در وسط صحن جمهوری اسلامی سقاخانه ای زیبا و هست ضلعی قرار دارد که از چشم های الکترونیکی برای سیستم آب در آن استفاده شده است که جزو اولین مکان هایی در ایران میباشد که از این سیستم برای بخش آبخوری خود استفاده نموده است. در بخش دیگری از این صحن ساعت آفتابی ای قرار دارد که در تمام فصول سال ،ظهر شرعی را به زائرین حرم رضوی نمایش می دهد.
این صحن نیز همانند صحن های دیگر حرم رضوی از چهار ایوان به قرینه یکدیگر و به سبک معماری سنتی اسلامی تشکیل شده است که این ایوان ها به نام های ایوان طلا یا باب الولایه (ایوان شرقی)، باب العلم (ایوان شمالی)، باب الغدیر (ایوان غربی) و باب الشهاده (ایوان جنوبی) شناخته شده میباشند.

صحن قدس حرم امام رضا (ع)
صحن قدس حرم مطهر رضوی که یکی دیگر از صحن های حرم امام رضا میباشد که پس از پیروزی باشکوه جمهوری اسلامی ایران ساخته شده است ، در قسمت جنوبی حرم و بعد از مسجد تاریخی گوهرشاد قرار دارد.

در میانه صحن قدس سقاخانه‌ای زیبا با نمای شبیه ساختمان بیت‌المقدس (قبله اول مسلمین) که به احترام امام هشتم (ع)، ابعاد آن دقیقاً یک هشتم ابعاد اصلى قدس میباشد ،ساخته شده تا نام و یاد قبله نخستین و اشغال شده مسلمین را در اذهان عموم زنده نگه دارد. گنبد سقاخانه صحن قدس از طلا بوده و در داخل آن منبع آبى با گنجایش شصت هزار لیتر آب جاسازى شده است.
صحن قدس حرم رضوی با مساحت ۲۵۱۰ متر مربع و ۱۲۷۰۰ متر مربع زیر بنا در طبقات، بعنوان کوچک ترین صحن حرم مطهر شناخته شده است.

صحن هدایت حرم امام رضا (ع)
صحن هدایت حرم رضوی که یکی دیگر از صحن های حرم امام رضا میباشد، وسعتی حدود ۱۴۴۰ مترمربع دارد که در شمال شرقی حرم مطهر قرار گرفته است. این صحن از سمت شمال شرقی به بنیاد پژوهش‌های اسلامی، مدرسه علمیه و سردر طبرسی و از جنوب غربی به دانشگاه علوم اسلامی رضوی و بست شیخ طبرسی و مهمانسرای حضرت و از سوی جنوب و جنوب شرقی به ساختمان اداری دانشگاه علوم اسلامی رضوی و مقبره پیرپالاندوز و سردر نواب صفوی منتهی می‌شود.

صحن جامع رضوی حرم امام رضا (ع)
یکی دیگر از صحن های حرم امام رضا که پس از پیروزی باشکوه جمهوری اسلامی ایران در حرم منور رضوی ساخته شده است، صحن جامع رضوی بوده که بعنوان بزرگترین صحن حرم رضوی شناخته شده است. صحن جامع رضوی مساحتی بالغ بر ۱۱۷۰۰۰ مترمربع را دارد که در جنوب روضه منوره ساخته شده است.

صحن جامع رضوی که یکی از بزرگترین صحن های اماکن مقدس جهان میباشد، گنجایش ۷۰۰۰۰ نمازگزار را دارد که همانند صجن جامع رضوی ،صحن مسجد جامع هندوستان میباشد که یکی از بزرگترین مساجد جهان است و ظرفیت ۲۵۰۰۰ نفر نمازگزار را بطور همزمان دارد.
صحن جامع رضوی از ۳۰ حجره و ۴۶ غرفه تشکیل شده است که از طریق باب الرضا (ع) و باب الجواد (ع) به خیابان‌های امام رضا(ع) و خسروی نو ارتباط دارد و از دو سوی درب شرقی و غربی به بست‌های شرقی و غربی راه دارد.
در اضلاع صحن جامع رضوی سه ایوان و سردر بزرگ ساخته شده است که در طرفین هر ایوان دو گلدسته طلا کاری شده با ارتفاع بیش از ۳۰ متر قرار دارد که به دلیل اهمیت ضلع قبله ،ایوان و گلدسته‌های آن از نظر ابعاد بزرگتر از دو ایوان دیگر است.

صحن کوثر حرم امام رضا (ع)
صحن کوثر بارگاه ملکوتی امام رضا علیه السلام یکی از صحن های حرم امام رضا میباشد که در زاویه شمال شرقی صحن جامع رضوی و جنوب شرقی اماکن متبرکه قرار گرفته و زیربنای بالغ بر ۱۵۲۶۶ متر مربع و مساحت ۱۰۲۶۸ متر مربع دارد.

صحن کوثر از منتهی الیه جنوب غربی خود به صحن جامع رضوی، از ضلع جنوب غربی به باغچه مرتفع و بلوک B شرقی محدود شده است و از شمال شرقی، به سردر نواب صفوی منتهی می‌شود، در ضلع غربی آن، رواق جدید امام خمینی (ره) و صحن آزادی قرار دارد. سازه اصلی صحن کوثر ،فلزی و بتنی است و نمای صحن کوثر، سنگ، آجر و کاشی معرق است.
زائرین میتوانند جهت ورود به صحن کوثر از خیابان شهید نواب صفوی، صحن هدایت و صحن جامع رضوی حرکت نمایند تا به این صحن برسند.

صحن غدیر حرم امام رضا (ع)
صحن غدیر حرم مطهر زیربنای حدوداً ۱۴۵۰۰ متر مربع دارد و در ضلع غربی صحن جامع رضوی و جنوب غربی اماکن متبرکه قرار گرفته است و مساحت صحن غدیر ۹۰۹۲ متر مربع و مساحت غرفه‌‌های آن ۵۳۲۲ است.

صحن غدیر از قسمت مشرق و همچنین از ضلع جنوبی به صحن جامع رضوی و از ضلع غربی به مجتمع تجارتی خدماتی غدیر که دارای سرویس های بهداشتی نیز میباشد و از ضلع شرقی به صحن جمهوری اسلامی و از قسمت شمال غربی به سر در شیرازی منتهی می‌شود.

نقشه گوگل

گروه:

درجه هتل:

هتل آپارتمان بدیع مشهد

هتل آپارتمان بدیع مشهد هتل آپارتمان بدیع مشهد واقع در خيابان امام رضا 8 با فاصله 9 دقيقه تا حرم مطهر جزو اولین هتل آپارتمان هایی است که در شهر مشهد ساخته شد. این هتل آپارتمان به تازگی بازسازی و نوسازی گردیده است. هتل آپارتمان بدیع دارای اتاق های 2 و 3 تخت و آپارتمان […]

بیشتر

هتل آرمان مشهد

هتل آرمان مشهد هتل آپارتمان آرمان یک هتل نوساز و تماما مشهدی است. تماما مشهدی  از این نظر که تمام خصوصیاتی را که یک هتل واقع در مشهد باید داشته باشد؛ دارد. با 6 دقیقه پیاده روی از هتل میتوان به حرم رسید. بسیار شیک و تمیز است. رفتار کارکنان مودبانه است و تمام وسایل […]

بیشتر

هتل سلما مشهد

هتل سلما مشهد   هتل سلما مشهد یکی ازهتل های 2 ستاره با کیفیت عالی و نوساز است که در پاییز سال 1397 در خیابان امام رضا، افتتاح شد. این هتل به دلیل فاصله 5 دقیقه‌ای که تا حرم دارد، یکی از نزدیک ترین هتل ها به حرم امام رضا (علیه‌السلام) به شمار می‌آید. اگر […]

بیشتر

هتل نسیم مشهد

هتل نسیم مشهد هتلی نوساز و سه ستاره تاپ می باشد و مرداد 1397 تاسیس شده که قابل قیاس با یک هتل چهار ستاره می باشد. این هتل مجهز به 60 اتاق می باشد که تنها دو اتاق آن دارای وان می باشد. همچنین اتاق های رویال جکوزی نیز در این هتل موجود است.هتل نسیم […]

بیشتر

هتل ایران زمین مشهد

هتل ایران زمین مشهد هتل سه ستاره ایران زمین مشهد در مرکز شهر و بر مبنای استانداردهای روز دنیا بنا گردید و در اواخر سال 1393 افتتاح شد. مدیران هتل علاوه بر در نظر گرفتن امکانات رفاهی خوب، به منظور آسایش و رفاه هر چه بیشتر مسافران از پرسنلی مجرب و کارآزموده دعوت به همکاری […]

بیشتر

هتل دیبا مشهد

هتل دیبا مشهد هتل دیبا مشهد واقع در خیابان امام رضا 8 در فاصله نسبتا نزدیک به حرم مطهر قرار گرفته است. هتل دیبا در 5 طبقه بنا شده است. شروع به کار اولیه هتل دیبا در سال 78 بوده و پس از 17 سال فعالیت برای به روز کردن بهتر کردن خدمات خود در […]

بیشتر

هتل عماد مشهد

هتل عماد مشهد هتل چهار ستاره عماد مشهد در فاصله  350  از حرم  امام رضا (ع)  در خیابان  طبرسی  در سال 1392 افتتاح گردید. هتل عماد در 9 طبقه دارای 55اتاق با گنجایش 200 نفر بنا گردیده است. هتل عماد مشهد شامل 15 سوئیت رویال ،40 اتاق دوتخته  وسه تخته می باشد. میهمانان  با ورود […]

بیشتر

هتل منجی مشهد

هتل منجی هتل سه ستاره منجی مشهد در سال ۱۳۹۳ در جوار بارگاه ملکوتی حضرت رضا علیه السلام افتتاح گردید.این هتل با ۷ طبقه بنا و ۴۵ باب اتاق از امکانات رفاهی و اقامتی مطلوبی برخوردار می‌باشد.هتل سه ستاره منجی با فاصله حدود یک کیلومتر تا حرم مطهر موجب گردیده تا مسافران گرامی لذت زیارت […]

بیشتر

هتل سهند مشهد

هتل سهند مشهد هتل سهند مشهد، از آن اقامتگاه‌هایی است که با توجه به امکانات و هزینه‌اش، انتخابی مقرون به صرفه برای خانواده‌ها به شمار می‌آید. این هتل زیبا که در خیابان امام رضا 2 مشهد واقع شده و فاصله‌ی چندانی با حرم رضوی ندارد، اتاق‌هایی تمیز، شیک و مجهز به امکانات یک زندگی مرفه […]

بیشتر

هتل ایران مشهد

 هتل ایران مشهد هتل پرسابقه چهار ستاره ایران از هتل های پیشگام در صنعت هتلداری در خیابان شهید اندرزگو مشهد است که در ورودی باب الجواد قرار گرفته است و تنها 5 دقیقه پیاده با حرم مطهر رضوی فاصله دارد. این هتل متشکل از 132 باب اتاق و 32 باب آپارتمان دو خوابه با کلیه […]

بیشتر

هتل کیان مشهد

 هتل کیان مشهد هتل کیان مشهد ، یکی از هتل های سه ستاره مشهد می باشد که با فاصله ای حدود 100متر از حرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مقدس مشهد قرار گرفته است،و با پرسنلی باتجربه آماده پذیرایی از زائرین امام رضا(ع) می باشد. هتل کیان در خیابان امام رضا واقع شده است […]

بیشتر

هتل سراج مشهد

هتل سراج هتل سراج از نزدیک‌ترین و نوسازترین هتل‌ها به حرم امام رضا است. هتلی سه ستاره که در سال 94 افتتاح شده و با موقعیت مکانی ایده آلش بهترین اقامت‌ها را برایتان رقم می‌زند. هتل سراج در خیابان طبرسی 16مشهد قرار گرفته است. در نقطه‌ای که تا حرم مطهر امام رضا حدود 8 دقیقه […]

بیشتر

هتل کیانا مشهد

هتل کیانا مشهد هتل کیانا مشهد یکی از هتل‌های تازه تاسیس شهر می‌باشد که در سال 1391 شروع به فعالیت نموده است. این هتل با لابی و اتاق‌هایی با چیدمان بسیار به روز و لاکچری و طراحی منحصر بفرد، از جمله هتل‌هایی می‌باشد که با فاصله بسیار نزدیک به حرم مطهر امام رضا(ع) در خیابان امام رضا مشهد […]

بیشتر

هتل الوند مشهد

هتل دو ستاره الوند هتل دو ستاره الوند مشهد یکی از تازه ساخت‌ترین و تمیزترین هتل‌های احداث شده در سال ۱۳۹۱ افتتاح گردیده است. این هتل با زیربنای ۳۰۰۰ متری در میدان بسیج و در نزدیکی حرم مطهر رضوی واقع گردیده است. از مزایای این هتل می‌توان نزدیکی به مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری و […]

بیشتر

هتل سقا مشهد

هتل سقا مشهد هتل سقا مشهد یکی از هتل های یک ستاره مشهد و از هتل های محبوب مشهد می باشد، این هتل در فاصله 5 دقیقه پیاده از حرم مطهر رضوی قرار گرفته است. این مجموعه دارای خدمات مناسب و تجهیزات بروزی است که میهمانان در طول اقامت خود می توانند از آنها استفاده […]

بیشتر

هتل سی‌نور مشهد

هتل سی‌نور مشهد هتل سی‌نور مشهد در خیابان هفده شهریور و مجاورت با مراکز تجاری و مراکز خرید این منطقه و فاصله کم با حرم مطهر حضرت امام رضا (علیه السلام) واقع شده است وموقعیت خاص و ویژه‌ای را به این هتل بخشیده است هتل پنج ستاره سی نور مشهد به صورت یک ساختمان 20 طبقه در تاریخ 16/06/1393 […]

بیشتر

هتل رازی مشهد

 هتل رازی مشهد هتل رازی مشهد یکی از هتل های دوستاره شهر مشهد می باشد که در میدان ده دی مشهد و در فاصله 20 دقیقه ای تا حرم مطهر امام رضا(ع) واقع می باشد. هتل رازی در سال 1359 افتتاح شد و در سال 1376 مورد آخرین بازسازی قرار گرفت. این هتل سال گذشنه […]

بیشتر

هتل الماس ۱ مشهد

 هتل الماس ۱ مشهد هتل الماس مشهد یکی از هتل های مشهد و یکی از هتل های چهارستاره مشهد می باشد. هتل الماس مشهد با فاصله کمتر از 500 متر از حرم مطهر رضوی در دی ماه سال 1390 در حاشیه خیابان امام رضا احداث گردیده است. هتل الماس یکی از مجموعه هتل های گروه […]

بیشتر

هتل مجلل درویشی مشهد

هتل مجلل درویشی هتل مجلل درویشی که در سال 91 افتتاح شده، از معروف‌ترین هتل‌های مشهد است و علاقه‌مندان بسیاری دارد. دلیل این محبوبیت چیست؟ چند دلیل عمده دارد. یکی اینکه این هتل در اصلی‎‌ترین خیابان منتهی به حرم امام رضا، در فاصله‌ دوکیلومتری از حرم قرار رفته. دیگر اینکه معماری منحصر بفردی دارد و […]

بیشتر

هتل بین المللی قصر طلایی مشهد

هتل بین المللی قصر طلایی هتل بین المللی قصر طلایی هتلی 5 ستاره و لوکس در نزدیکی حرم امام رضا است. هتلی منحصر به فرد با چشم گیرترین طراحی‌ها و بهترین سازه‌های معماری که در سال 89 افتتاح شده است. هتل قصر طلایی از نزدیک‌تر ین هتل‌های 5 ستاره به بارگاه ملکوتی امام رضا است […]

بیشتر
پارسه هتل

هتل پارسه مشهد

 هتل پارسه مشهد هتل پارسه، یکی دیگر از هتل‌های نزدیک به حرم رضوی مشهد است که نزد مهمانانش به خدمات خوبی که دارد شهره است. معماری تمیز و شیک هتل و 20 نوبت سرویس رفت و برگشت به حرم از جمله مزیت‌هایی است که هتل پارسه را از سایرین متمایز کرده است. هتل پارسه 46 […]

بیشتر

وضعیت تور:

پیشنهادهای ویژه:

گروه: