شهرهای توریستی ایران را برای تعطیلاتت بشناس!

شهرهای توریستی ایران را میشناسی؟!

 

همانطور که می‌دانید کشور عزیزمان ایران، کشوری با تنوع آب و هوایی بسیار متنوع و جاذبه‌های گردشگری فراوان است که همه ساله مسافران بسیاری را به خود جذب می‌کند. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، ایران رتبه دهم جاذبه‌های باستانی و تاریخی و رتبه پنجم جاذبه‌های طبیعی را در جهان دارا است

شهرهای توریستی ایران و جاذبه‌های آن توانسته است باعث تحولی در نگرش خارجی‌ها نسبت به ایران شود و نظر مساعد آن‌ها را جلب کند. در میان شهرهای ایران، گزینه‌هایی هستند که آمار بیشتری را از نظر جذب توریست به خود اختصاص داده‌اند؛ بیایید با این شهرها آشنا شویم.

مشهد یکی از پربازدیدترین شهرهای توریستی ایران

در بین شهرهای توریستی ایران، می‌توان گفت مشهد، رتبه اول را به خود اختصاص داده است. علت این امر وجود بارگاه مقدس امام رضا (ع)، در این شهر است. توریست‌هایی که به شهر مشهد سفر می‌کنند، اغلب این کار را با هدف زیارت انجام می‌دهند. از دیگر جاذبه‌های گردشگری مشهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی طوسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است.

 • پارک کوه‌سنگی دومین پارک بزرگ (بعد از پارک ملت) مشهد است. این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوه‌سنگی قرار گرفته است.

 • آرامگاه نادرشاه افشار بنایی است که به یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است.

 • مشهد در زمینه احداث پارک‌های آبی موقعیت بی‌نظیری در خاورمیانه دارد. یکی از جاذبه‌های ورزشی خاص در مشهد وجود پارک‌های آبی است که به دلیل سرپوشیده بودن، امکان استفاده از آنها در تمام طول سال وجود دارد. پارک آبی ایرانیان، سرزمین موج‌های آبی، پارک ساحلی آفتاب و موج‌های خروشان، از پارک‌های آبی مجهز است که طرفدارن بسیاری دارد.

شیراز نگین شهرهای توریستی ایران

مسجد نصیرالملک، شیراز

نام شهر شیراز شهر شعر و شکوفه در لیست شهرهای توریستی ایران خودنمایی می‌کند. بسیار بعید است که توریستی به ایران سفر داشته باشد و از شهر شیراز دیدن نکند. استان فارس از استان‌های جنوبی کشور است که به دلیل وجود جاذبه‌های متعدد تاریخی، طبیعی و مذهبی همواره یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری برای مسافران داخلی و خارجی بوده است. از جاذبه‌های توریستی شیراز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شاه‌چراغ؛ آرامگاه احمد بن موسی بن جعفر (ع)، برادر بزرگوار امام رضا (ع) در شیراز است که به سومین حرم اهل بیت در ایران شهرت یافته است.

 • حافظه؛ آرامگاه خواجه شمس‌الدین محمد بن بها‌ءالدین حافظ شیرازی معروف به لسان الغیب، شاعر بزرگ سده‌ی هشتم، یکی از مشهورترین مکان‌های تاریخی شهر شیراز است. فال حافظ یکی از مواردی است که باعث شده تا ایرانی به خواجا شیراز علاقه داشته باشد.

 • سعدیه، آرامگاه ابو محمد مُصلح‌الدین بن عبدالله، ملقب به استاد سخن و شیخ اجل، محل زندگی و دفن سعدی شاعر بزرگ ایرانی است. آرامگاه سعدی در انتهای خیابان بوستان قرار دارد.

 • باغ دلگشا، یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.

 • باغ نظر، عمارت کلاه فرنگی، آرامگاه وکیل یا باغ حکومتی نام یکی از ابنیه‌ی تاریخی دوره‌ی زندیه در شیراز است. این بنا یک عمارت هشت ضلعی است که کریم خان زند در میان باغ نظر شیراز ساخت.

 • مجموعه‌ی قوام در دوره‌ی قاجار و بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ تکمیل شد. این مجموعه شامل یک حمام گچینه، حسینیه‌ی قوام، مکتب‌خانه‌ی قوام، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک)، دیوان‌خانه، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بود که تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند.

 • مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است که در کوچه‌ی نصیر الملک محله‌ی گود عربان واقع در جنوب خیابان لطفعلی خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ قرار دارد. پیشینه‌ی این مسجد به دوران قاجار و سال ۱۲۹۳ می‌رسد.

اصفهان، نصف جهان

سی و سه پل، اصفهان…

جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی اصفهان آن‌قدر پرشمار است که به آن لقب نصف جهان داده‌اند. وقتی در خیابان‌ها و اماکن تاریخی اصفهان قدم می‌زنید، در اطرافتان توریست‌های بسیاری می‌بینید. سفر به اصفهان برای هر گردشگری یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرها خواهد بود. از جاذبه‌های گردشگری اصفهان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • میدان نقش جهان اصفهان، میدان مرکزی این شهر است که در مجموعه تاریخی نقش جهان قرار گرفته است.

 • مسجد شیخ لطف‌الله در دوران صفوی و به دستور شاه عباس اول ساخته شد. این مسجد را معمار زبردست ایرانی، «محمدرضا اصفهانی» ساخته  است.

 • پل خواجو از شاهکارهای زمان شاه عباس دوم است که روی زاینده‌رود ساخته شده است. پل خواجو یا پل بابا رکن‌الدین عملکردهایی مانند سد و تنظیم جریان آب داشته است.

 • پل الله وردی خان یا سی و سه پل، پلی زیبا و بی‌نظیر است که نمادی از آناهیتا است. این پل از شاهکارهای معماری صفوی و از مشهورترین پل‌های ایران است.

 • کاخ چهل‌ستون نیز از شاهکارهای به یادگار مانده از عصر صفوی در اصفهان است که بالغ بر ۶۷ هزار مترمربع مساحت دارد و از کوشک‌های شاه عباس اول بوده است.

 • مدرسه چهار باغ که اکنون با نام مدرسه‌ی علمیه امام صادق (ع) شناخته می‌شود، در زمان سلطنت شاه سلطان حسین، آخرین پادشاه حکومت صفوی ساخته شده است.

 • باغ هشت بهشت که روزگاری زیباترین کاخ عالم هم نامیده می‌شد در سال ۱۰۸۰ هجری و به روزگار شاه سلیمان صفوی در نزدیکی باغ بلبل ساخته شد.

 

یزد، یکی از زیباترین شهرهای توریستی ایران

یزد اولین شهر خشتی و دومین شهر تاریخی جهان بعد از شهر ونیز ایتالیا است. شهرستان یزد در دره‌ای وسیع و خشک و محصور بین رشته کوه‌های شیرکوه و خرانق قرار گرفته است. یزد به علت دارا بودن مراسم‌های مذهبی خاص، گردشگران بسیاری را جذب می‌کند و یکی از پربازدیدترین شهرهای توریستی ایران است.

در گردشگری معنوی معمولا سعی می‌شود اشخاص با آیین و دین دیگری آشنا شوند. سال گذشته در دهه نخست محرم، ۶۸۲ گردشگر از ۲۸ کشور در برنامه‌های آیینی و مذهبی یزد شرکت داشتند. از جاذبه‌های گردشگری یزد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • موزه‌ی آیینه و روشنایی یزد در قصر آیینه، واقع در خیابان آیت‌الله کاشانی این شهر قرار دارد.

 • برج خاموشان یزد در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این بنا متعلق به زرتشتیان بوده است.

 • بقعه‌ی سید رکن‌الدین محمد قاضی بنایی تاریخی است و از قرن هشتم هجری قمری در یزد همچون نگینی در دل شهر می‌درخشد.

 • آسیاب آبی اشکذر در دوران صفویه ساخته شده و در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی یزد قرار دارد. این آسیاب از بزرگ‌ترین آسیاب‌های ایران است و در گذشته سنگ‌های آن با آب قنات همت‌آباد کار می‌کرده است.

 • خانه لاری‌ها، یکی از خانه‌های تاریخی یزد است که قدمت آن به دوران قاجار می‌رسد.

 • مسجد جامع یزد در طول حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده و بارها مرمت شده است. پایه‌های اصلی مسجد در دوران ساسانی بنا شده و در دوره‌های ایلخانی و تیموری تکمیل شده است.

 • مجموعه‌ی امیرچخماق یزد شامل بازار، تکیه، مسجد و دو آب‌انبار است. میدان امیرچخماق یکی از مهم‌ترین مجموعه‌های تاریخی و گردشگری یزد است.

 • باغ دولت‌آباد یزد یکی از زیباترین باغ‌های ایران است و بلندترین بادگیر جهان در این باغ قرار دارد که بر اهمیت آن افزوده است.

کیش، نگین خلیج فارس

جزیره کیش، یکی از جزایر و توابع شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است که موقعیتی بسیار مهم دارد. روانه شدن بیش از یک میلیون گردشگر در طول سال به سوی این جزیره به خوبی اهمیت آن را نشان می‌دهد. آب‌های شفاف و زلال، مراکز خرید لوکس و گران قیمت، هتل‌های مجلل و پر از امکانات، امکان انجام ورزش‌های آبی مفرح و حیات دریایی متنوع، از این جزیره مقصدی به یاد ماندنی ساخته‌اند.

انتخاب شدن کیش به عنوان اولین منطقه‌ی آزاد تجاری و اقتصاد در سال ۱۳۶۱ درهای رونق و توسعه را به سرعت به روی مرزهای این منطقه باز کرد که اثرات آن را امروزه به خوبی می‌توان مشاهده کرد برخی جاذبه‌های گردشگری کیش عبارتند از:

 • سواحل جزیره کیش؛ بی‌شک یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های هر جزیره‌ای سواحل آن است. جزیره‌ی کیش نیز از این قاعده مستثنی نیست. ساحل مرجانی کیش در بخش شرقی جزیره واقع شده است و یکی از زیباترین و پرطرفدارترین جاذبه‌های آن به شمار می‌رود.

 • شهر تاریخی حریره که قدمت آن به سده‌های ۵ تا ۱۰ هجری قمری باز می‌گردد، در شمال جزیره کیش قرار دارد و روزگاری یکی از شهرهای پررونق این ناحیه به شمار می‌رفت.

 • کشتی یونانی یکی از جاذبه‌های گردشگری کیش و همچنین نماد این جزیره محسوب می‌شود. کشتی مذکور در سواحل همیشه نیلگون جزیره‌ی کیش به گل نشست.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *